- Komerční sdělení -zprávy
HomeDomov8 nejčastějších otázek o podlahovém vytápění

8 nejčastějších otázek o podlahovém vytápění

Nízkoteplotní vytápění je v současnosti často využívaným způsobem, jak dosáhnout tepelné pohody. Důvodů je několik. Jedním z hlavních je úspora. Energetická i finanční. Pokud teplo sál z velké plochy, stačí ohřev na nižší teplotu. To je případ stropního, stěnového i podlahového vytápění. „Podlahovka“ se u nás využívá zatím nejčastěji, proto jsme se na ni podívali blíže a vyzpovídali jsme odborníky.

1 Vytopí nízkoteplotní podlahové topení místnost dostatečně?
Nízkoteplotní podlahové vytápění může být teplovodní nebo elektrické. Je založeno na tom, že topný systém (teplovodní topné potrubí, elektrická fólie, kabel nebo rohož) je uložen pod podlahou.

Díky tomu se v porovnání s konvenčními radiátory ohřívá mnohem větší plocha. Topný systém tedy pracuje s nižší teplotou a spotřebuje méně energie, čímž ušetříte provozní náklady.

Ideální povrchová teplota podlahy je totiž od 22 do 25 °C. To umožňuje dosáhnout příjemné vnitřní teploty vzduchu 21 až 22 °C. V místnosti, kde se předpokládá dlouhodobý pobyt osob (například v obývacím pokoji), nemusí být povrchová teplota podlahy vyšší než 27 °C, v místnosti s krátkodobým pobytem osob (například v koupelně či na toaletě) může být až kolem 29 °C.

Teplota závisí také na podlahové krytině. Podlahové vytápění dodává do prostoru sálavé teplo. Nejprve se ohřívají okolní stěny či předměty a teprve následně se od nich ohřívá samotný vzduch. To umožňuje zachování optimální relativní vlhkosti vzduchu v rozpětí 45 až 55 %.

fotografie dítěte na podlaze, na které je odkryta vrstva s topnou fólií
Topná folie Heat Decor přechodem elektrického proudu přes vrstvu uhlíkové pasty produkuje teplo. Malá stavební výška umožňuje instalaci pod potěr i pod laminátové podlahy. Je dostupná ve více výkonech a šířkách Zdroj: Heat decor

Při vytápění radiátory je tento proces přesně opačný. „Podlahovka“ zbytečně nevíří prach a udržuje vhodnou vlhkost vzduchu, proto je vhodnější i pro alergiky.

Náběh vytápění může být sice o něco delší, ale teplo se akumuluje, drží a uvolňuje mnohem déle. Klíčové je, aby tepelný výkon byl větší než tepelná ztráta vytápěné místnosti.

2 Která podlahová krytina se nejvíce hodí pro podlahové vytápění?
Odpovídá: Peter Bříška – Heat Decor

Výběr podlahy je u většiny lidí spojen více s vizuální stránkou než s praktickou. Proto se dost často setkávám s otázkou, jestli je vhodný koberec nebo dřevěné parkety. V první řadě je třeba si uvědomit, že teplo je energie, která se nemůže jen tak ztratit.

Ale některé materiály ho dokážou značně zpomalit. To jsou právě ty dva, které jsem zmínil. Pokud bych měl sestavit žebříček materiálů, které bych já osobně doporučil z hlediska dobré tepelné vodivosti, tak nejlépe by vycházela dlažba, potom vinylová podlaha a nakonec laminátová podlaha.

Ale ještě větším problémem než typ krytiny bývá mnohdy to, že nechcete celou podlahu úplně „rozbít“. Tehdy doporučujeme využít topné folie, jejichž tloušťka dovoluje instalaci i bez velkého bourání.

Každý projekt je specifický, proto s každým klientem pečlivě konzultujeme všechny důležité dotazy v našem showroomu, kde si osobně může vyzkoušet efektivnost a kvalitu topných fólií.

Co možná nevíte o podlahovém vytápěníCo možná nevíte o podlahovém vytápění
3 Kdy si vybrat elektrické topné kabely a kdy rohože?
Odpovídá: Pavel Jackuliak – Fenix

Z hlediska funkčnosti není mezi vodičovým (kabelovým) okruhem a rohoží žádný rozdíl – topná rohož je v podstatě topný okruh přichycen k nosné tkanině. Tyto dva výrobky se liší pouze ve způsobu uložení.

Instalace okruhu je flexibilnější, ale náročnější. Rohož se vyznačuje jednodušším způsobem ukládání a je u ní zajištěno rovnoměrné rozložení výkonu. Rohož je však vhodná spíše pro pravidelné plochy.

4 Jaký typ elektrického podlahového vytápění si vybrat do novostavby?
Z hlediska pořizovacích a provozních nákladů představuje elektrické podlahové vytápění v novostavbách velmi výhodné řešení. Důvod je jednoduchý.

Vyznačuje se jednodušší a levnější instalací v porovnání s teplovodním vytápěním, tedy charakteristické jsou pro něj nižší pořizovací náklady.

ložnice s odkrytou vrstvou podlahy, ve které je topná rohož
Souprava Comfort Mat od Fenixu obsahuje elektrickou topnou rohož s dvoužilovým kabelem, termostat a příslušenství pro snadnou i svépomocnou aplikaci. Hodí se také pro dodatečnou montáž. Zdroj: Fenix

U elektrického podlahového vytápění hovoříme obecně o přímém, smíšeném (poloakumulačním) nebo akumulačním způsobu vytápění.

- Komerční sdělení -PR články

Nejnovější články