Čerstvé bylinky poslouží při vaření, grilování nebo i ozdobování hotových jídel. Neustále je kupovat v supermarketu však není praktické a je to také finančně náročné. Mnohé tyto rostliny si totiž jednoduše vypěstujete i na malé zahradě a dokonce i tehdy, když nemáte k dispozici ideální světelné podmínky.
Vysaďte si do květináčů stínomilné bylinky
Větší terakotový květináč, ve kterém rostou různé druhy vytrvalých nebo i jednoletých bylinek, je dekorativním a zároveň užitečným doplňkem exteriéru. Po vysazení jej můžete umístit na dvůr, na terasu nebo přímo do užitkové části zahrady.
Když máte k dispozici málo světla, upřednostněte pěstování listových bylinek. Na příliš slunném místě by jim totiž hrozilo popálení listů, tady se jim bude dařit lépe. Výborně porostou ve výživné a mírně vlhké půdě.
Vyzkoušejte zejména kombinované výsadby bylinek. Jedná se o trendové řešení, které vám pomůže ušetřit místo a zároveň během celé sezóny poskytne natě a listy různých druhů.
Sazenice bylinek seženete na jaře v zahradních centrech nebo na tržištích, mnohé lze jednoduše vypěstovat i ze semen. Po vysazení budou tyto rostliny vyžadovat minimální péči, stačí, když jim dopřejete pravidelnou zálivku a občasné přihnojení.
Nezbytné je dbát také na pravidelnou sklizeň listů a natí, čímž podpoříte kompaktnost a vitalitu rostliny. Každoročně na jaře je třeba zredukovat příliš rozrostlé trsy, zejména mátu a meduňku. Budete mít k dispozici silné a bohatě olistěné rostliny.
Dostatečně velký květináč s otvory pro odtok přebytečné vody na dně naplňte do dvou třetin substrátem pro pěstování bylinek. Některé bylinky, například máta, se zvyknou rychle rozrůstat a mohou potlačit v růstu jiné druhy. Kořeny těchto jedinců omezte, vysaďte je do samostatného květináče a ten zapusťte až po vrch do substrátu ve větším květináči.
Jednotlivé sazenice bylinek vyjměte z plastových nádob a postupně je od okraje začněte vysazovat. Umístěte je do stejné úrovně, jako rostly v předchozím květináči. Příliš přerostlé kořenové baly v rukou trochu uvolněte.
Kolem vysazených rostlin dosypte substrát, dobře jej upěchujte a nakonec výsadbu dobře zalijte. Na povrch substrátu můžete rozsypat jemný štěrk, který vám pomůže déle udržet vlhkost substrátu a zároveň zabrání rozrůstání plevelů. Vysazené rostliny průběžně zavlažujte a alespoň jednou za měsíc je přihnojte.
Bylinky vhodné na stinné stanoviště
Bazalka
Kopr
Máta
Petržel
Štěvec
Kerblík6
Bazalka (polstín)
Jedná se o oblíbenou bylinku. Přestože se doporučuje její pěstování na slunných místech, v polostínu mívá kvalitnější a sytě zelené listy, které chutnají jemněji. Prosperuje v mírně vlhké i sušší půdě s vyšším obsahem humusu. Bazalka (Ocimum basilicum) poroste také v květináči.
Výsadba: duben – květen
Sklizeň: červen – září