- Komerční sdělení -zprávy
HomeRady a NávodyÚnor v zahradě: co vyset, zkontrolovat, seříznout a ošetřit?

Únor v zahradě: co vyset, zkontrolovat, seříznout a ošetřit?

Výsevy budoucí úrody se naplno rozbíhají as nimi přichází první závan jara.

Co dělat v únoru?

Všechny živé výhonky levandule zkraťte zhruba o třetinu, mladé a řídké jedince i hlouběji, až do cca dvou třetin. Nestříhejte do starého dřeva.
Po odkvětu můžete dělením trsů s ještě zelenými listy rozmnožit sněženky.
Břečťan, cesmínu nebo stálezelený ptačí zob si nyní můžete rozmnožit řízky.
Je nejvyšší čas na výsev agerátů, železníků, plameníků, netýkavek, šalvějí, petunií a lobelek.
Odumřelá stébla vyšších druhů okrasných trav odřízněte ve výšce 15 – 20 cm nad půdou. Důležité je udělat to dříve, než začnou vyrůstat nové výhonky.
Zazimované rostliny pravidelně čistěte od suchých listů, občas je zalijte. V únoru lze muškáty i vysévat. Rostliny získané ze semen nádherně kvetou.
Okrasné keře

V období od prosince do poloviny března je třeba myslet na řez okrasných keřů, které kvetou v létě a začátkem podzimu. K těmto patří například budleje Davidova, bradavec, nátržník, perovskia, třezalka kalíškatá nebo některý z tavolníků (Spirea × bumalda, Spirea japonica). Uvedené dřeviny se totiž vyznačují tím, že bohatě kvetou jen na nových výhoncích.

V rámci řezu odstraňte asi 20 cm nad půdou všechny loňské větve, při budleji nechte o něco vyšší základní bázi a stříhejte ji až těsně po vypučení nových výhonků. U tavolníku Bumaldova, ale i japonského můžete odstranit všechny větvičky cca 20 cm nad půdou.

Palíska obecná
Palíska obecná (Corylopsis pauciflora) je nenáročný keř z Japonska a Tchaj-wanu. Její malé žluté květy v převislých třásních kvetou kvetou od začátku března do konce dubna. Palíska dorůstá výšky 1,5 až 2 metry, potřebuje kyselou, vlhkou půdu a polostinné stanoviště. Zdroj: Shutterstock

Cibuloviny

V tomto období naleznete v prodeji různé rychlené cibuloviny i hlíznaté rostliny. Můžete si s nimi vytvořit první barevné květinové aranžmá. Žlutě kvetoucí narcisy svojí barevností nabíjejí energií, navíc i pěkně voní. Doplňte je rychlenými krokusy a netradičními botanickými tulipány.

Přečtěte si také
Kdoule, moruše a oskoruša: Méně známé stromy, které na zahradě oceníte
Dařit se jim bude na světlém a chladnějším místě. Během kvetení je pravidelně roste vlažnou vodou, zároveň dbejte na to, aby byl jejich substrát stále mírně vlhký, ne však promočený. Po odkvětu je nevyhazujte, později se hodí k výsadbě do zahrady.

Kontrola zimního krytu

Během zimy občas zkontrolujte neporušenost zimního krytu u choulostivějších rostlin. Ještě stále je důležité chránit rostliny před chladem. Když je teplejší, jehličnaté chvojky, které chrání výsadby dvouletých rostlin nebo trvalek vysazených na podzim, nadzvedněte a zkontrolujte stav rostlin pod nimi.

Takovým „vyvětráním“ navíc omezíte tvorbu plísní. S úplným odstraněním zimního krytu však zatím nespěchejte, sledujte počasí a stav rostlin pod ním.

- Komerční sdělení -PR články

Nejnovější články